Podatek od prezentu

Dodał

giftKoniec roku sprzyja organizowaniu imprez świątecznych, również na gruncie biznesowym. Często goście wracają z nich obdarowani upominkami większej, bądź mniejszej wartości. Niesie to ze sobą pewne implikacje podatkowe.

Firma decydująca się na przekazanie kontrahentom świątecznych prezentów musi wziąć pod uwagę konsekwencje podatkowe, jakie się z tym wiążą. Niektóre wydatki na prezenty mogą bowiem zostać wliczone w koszty podatkowe, powodują zatem obniżenie przychodu, a w efekcie zmniejszenie kwoty należnego podatku. Są jednak wydatki, wobec których jest to niedozwolone.

Aby wydatek poniesiony na upominek mógł zostać wliczony w koszty, musi spełniać określone warunki (cel, wartość, rodzaj). Najważniejsze, by jego przekazanie obdarowanemu miało ścisły związek z działalnością przedsiębiorstwa obdarowującego i służyło pozyskaniu, bądź zachowaniu przychodów, lub zabezpieczeniu ich źródeł.

Drobne upominki, na których widnieje logo firmy (notesy, długopisy, pendrive’y, itp.) służą jak najbardziej promowaniu firmy, toteż zdecydowanie spełniają kryterium uznające je za koszt podatkowy. Natomiast wartościowy sprzęt elektroniczny traktowany jest już jako wydatek reprezentacyjny wymieniany w katalogu tak zwanych kosztów niepodatkowych wraz z wydatkami na usługi z zakresu gastronomii, kupno żywności i napojów, także alkoholowych. Koszty niepodatkowe to wydatki, jakich nie wolno wliczać w koszty podatkowe.

Jednocześnie strona obdarowywana powinna wartość rynkową podarunku wliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Jeśli jest to osoba fizyczna, może zaistnieć konieczność wypełnienia druku PIT-8c. Podarunek – jego wartość rynkowa jest przecież przychodem oznaczonym w formularzu w pozycji: „przychód z innych źródeł”.

Konsekwencji podatkowych nie wywołuje przyjęcie nieodpłatnego świadczenia (przekazanego w celu promocji, lub reklamy)w przypadku, gdy jego wartość jednorazowa nie jest wyższa niż 200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *