W jednym szeregu z Brytyjczykami i słabo rozwiniętą Kolumbią

Dodał

biznesmen uskrzydlonyFirma Amway przeprowadziła badanie wśród młodych obywateli z 24 krajów. Miało ono na celu odkrycie ich stosunku do pracy na własny rachunek. Wyniki przedstawiła w raporcie „Przedsiębiorczość  na świecie 2013”.

Spośród 26 tysięcy respondentów 77 % miało pozytywne nastawienie do tego sposobu zarabiania na życie. Negatywne wykazało 18 %.

Najwięcej osób wypowiadało się przychylnie na temat samozatrudnienia w Finlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii, ale też w krajach uznawanych za gospodarczo słabiej rozwinięte, takich , jak: Rumunia, Meksyk, Kolumbia i… Polska.

Zauważalny brak zainteresowania zakładaniem własnego biznesu wykazywali natomiast młodzi ludzie z państw wysoko rozwiniętych, gdzie znaczna część miejsc pracy tworzona jest przez gigantyczne koncerny i międzynarodowe korporacje. Japończycy, Amerykanie, Niemcy, Szwajcarzy i Austriacy – to nacje, które zdecydowanie wzdragały się przed stawianiem na własną firmę.

Wśród polskich ankietowanych 81 % opowiadało się w superlatywach na temat pracy na własny rachunek, przy czym 56 % nawet deklarowało wstępnie, że mogłoby założyć biznes. Negatywne zdanie na ten temat miało 13 % badanych.

W odniesieniu do średnich wyników daje to obraz ufnego, wierzącego we własne siły pokolenia. Słusznie zresztą, gdyż, jak podkreśla Henryka Bochniarz (prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan), Polacy należą do najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *