Zapłacony przez osobę trzecią podatek i tak musi być uiszczony przez podatnika

Dodał

3.nieruchomośćPodatek od nieruchomości musi być uregulowany przez właściciela. Nie ma możliwości, by uiścił go zamiast niego ktoś inny.

Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył sprawę skarżącej spółki, która weszła w zatarg z prezydentem miasta. Chodziło o zapłatę podatku od nieruchomości wydzierżawionej od spółki przez inną firmę. Dzierżawca dokonywał opłat podatku w imieniu spółki dokładnie wskazując w tytule przelewu rodzaj należności. Prezydent miasta uznał, że wpłaty dotyczące podatku od wspomnianej nieruchomości nie napływają prawidłowo. Mało tego – stwierdził powstanie zaległości w opłacaniu należnego podatku i naliczył w związku z tym odsetki.

Spółka nie zgodziła się z decyzją prezydenta twierdząc, że nie ma mowy o zaległościach, skoro wpłaty były dokonywane na bieżąco. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego się zwróciła, przyznało jednak rację prezydentowi powołując się na uchwałę NSA (sygn.. akt I FPS 8/07), według której uiszczenie podatku przez kogoś innego niż podatnik będący właścicielem nie przyczynia się do wygaśnięcia obowiązku podatkowego.

Sprawa trafiła do WSA w Krakowie, który podtrzymał decyzję organów podatkowych. Wpłacone przez dzierżawcę kwoty mają zostać mu zwrócone, a będąca właścicielem spółka ma uregulować należny podatek wraz z odsetkami.

Wyrok krakowskiego WSA, 10 października 2013 (sygn.. akt I SA/Kr 1267/13) jest nieprawomocny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *