Fiskus rzuca firmom kłody pod nogi

Dodał

lupa2Brak stabilizacji prawa podatkowego podcina skrzydła przedsiębiorcom. A szara strefa ma się dobrze

Irena Ożóg, minister ds. prawa podatkowego w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Centre Club wytyka słabości systemu podatkowego, które powodują kiepską kondycję polskich przedsiębiorstw. Jak podkreśla – międzynarodowe rankingi lokują nasz kraj na ostatnich pozycjach, jeśli chodzi o przyjazność prawa podatkowego względem firm.

Do najistotniejszych jego wad należy niepewność zasad opodatkowania. Przedsiębiorca nie może liczyć na stałą politykę podatkową państwa. Przepisy są zmieniane pod wpływem bieżącej sytuacji, bez przygotowania, najczęściej, gdy państwowa kasa zaczyna rażąco świecić pustkami.

Jednym z przykładów, na jakie powołała się Irena Ożóg, na poniedziałkowej konferencji, była tak zwana „solidarna odpowiedzialność w podatku od towarów i usług”  wprowadzona wg niej do systemu VAT ze zbyt dużym opóźnieniem. Taka zwłoka czasowa pozwoliła na rozkwit szarej strefy, z którą teraz uczciwi przedsiębiorcy nie mogą sobie poradzić.

Inną uciążliwością dla przedsiębiorców są przesadnie drobiazgowe i długie kontrole podatkowe. Zamiast ścigania oszustów podatkowych, czy złodziei, zaburza się funkcjonowanie firm – w praktyce nabywców usług, czy towarów, sprawdzając ich gruntownie pod względem dochowania stosownych procedur w transakcjach zawieranych z dostawcą.

Kolejną kłodą rzucaną pod nogi przedsiębiorcom jest brak jednomyślności przy interpretacji prawa podatkowego przez administrację podatkową. Według Ireny Ożóg, zbyt często mają miejsce przypadki, kiedy minister finansów obstaje przy swym stanowisku podczas, gdy orzeczenia naczelnych, czy wojewódzkich sądów administracyjnych są skrajnie odmienne.

Za niewłaściwe uważa także wszczynanie karnych postepowań skarbowych wobec podatników dokonujących błahych przewinień, takich, jak na przykład niewielkie opóźnienia w składaniu zeznań podatkowych, podczas, gdy naprawdę istotne oszustwa podatkowe nie mogą się doczekać odpowiedniej reakcji ze strony administracji podatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *