Badania psychologiczne kierowców i operatorów niektórych maszyn – z VATem

Dodał

operatorBadania psychologiczne nawet, jeżeli wchodzą w pakiet czynności związanych z badaniem wstępnym, okresowym, czy kontrolnym dla operatorów wybranych maszyn oraz kierowców nie mogą być traktowane jako usługa medyczna. Trzeba od nich odprowadzić podatek od towarów i usług.

Klinika medyczna prowadząca badania kierowców oraz z zakresu medycyny pracy zwróciła się do Izby Skarbowej  z zapytaniem, czy może skorzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług medycznych podczas wystawiania FV za badania psychologiczne wchodzące w skład badań wstępnych, okresowych i kontrolnych dla pracowników będących kierowcami i operatorami niektórych maszyn.

Według niej było to dopuszczalne, gdyż badania te służą profilaktyce stwierdzając, czy dana osoba nadaje się do pracy na danym stanowisku. Miałby tu zastosowanie art. 43, ust. 1, pkt 18-19 ustawy o VAT (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zmianami).

Dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej nie potwierdził opinii kliniki. Stwierdził natomiast, że badania wykonywane przez ten ośrodek medyczny nie są związane z profilaktyką medyczną, przez którą należy rozumieć zapobieganie chorobie. Nie mają też nic wspólnego z ratowaniem, przywracaniem do zdrowia, lub jego zachowaniem, co uzasadniałoby uznanie ich za usługi medyczne zwolnione z podatku od towarów i usług. W związku z tym orzekł, że badania te, jako służące wyłącznie udzieleniu zlecającym je przedsiębiorcom informacji, na podstawie których ci mogą decydować o przyjęciu, lub dalszym zatrudnieniu pracownika, powinny być obarczone podatkiem VAT ze stawką podstawową, czyli 23 %.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 lutego 2014 roku nr IPTPP1/443-924/13-2/RG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *