Pojazdy firmowe bez obowiązkowej ewidencji przebiegu

Dodał

1.licznikPrzepisy dotyczące  możliwości pełnego odliczenia VAT wymagają ewidencji przebiegu pojazdów wykluczającej prywatne użytkowanie samochodu. Niekiedy jednak nie trzeba jej prowadzić.

Nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przejechanych kilometrów w stosunku do pojazdów, które podatnik przeznacza wyłącznie:

  • na odsprzedaż (o ile stanowi ona przedmiot prowadzonej przez niego działalności)
  • na sprzedaż (kiedy podatnik wytwarza samodzielnie pojazdy, a ich sprzedaż stanowi przedmiot jego działalności gospodarczej
  • do oddania w płatne użytkowanie w oparciu o umowę dzierżawy, najmu, leasingu, bądź innej umowy o zbliżonym charakterze, o ile stanowi to przedmiot działalności podatnika.

Podatnik nie ma też obowiązku ewidencjonowania przebiegu pojazdów w odniesieniu do jakich:

  • w ogóle nie miał prawa do obniżenia podatku od towarów i usług ze względu na użytkowanie ich wyłącznie w działalności zwolnionej z VAT
  • podatnik podjął decyzję o korzystaniu z ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego mimo użytkowania pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej.

Powyższe wyjątki nie dotyczą sytuacji, kiedy pojazdy wykorzystywane są, nawet tylko czasowo, w innych celach, typu: jazda próbna, czy demonstracyjna.

PRZYKŁAD:

Właściciel salonu samochodowego przeznaczył auto do jazd próbnych. Zastrzegł przy tym, że wykluczone jest jego użytkowanie w celach prywatnych. W takich okolicznościach ów dealer jest uprawniony do całkowitego odliczenia podatku VAT, o ile będzie prowadził ewidencję przebiegu. Nie da się bowiem założyć, iż samochód przeznaczony jest tylko i wyłącznie do odsprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *