Ustawa akcyzowa bardziej przyjazna

Dodał

14.dym papierosowyZaakceptowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakłada szereg zmian, które mogą przynieść korzyści zarówno organom podatkowym, jak i podatnikom. Wejdą one w życie z ostatnim dniem czerwca 2015 roku.

Spośród najbardziej oczekiwanych nowości należy wymienić zniesienie, bądź zmniejszenie niektórych obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji. Mowa tu między innymi o rezygnacji z osobnego druku INF (informacja o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym), a także braku konieczności starania się o nowe zezwolenie akcyzowe, kiedy przedsiębiorca podejmuje decyzję o zmianie grupy wyrobów akcyzowych. Dzięki temu powstanie możliwość poszerzania działalności o nowy zakres w oparciu o już posiadane zezwolenie.

Zostaną także uproszczone regulacje dotyczące warunków składowania wyrobów akcyzowych. Od drugiej połowy przyszłego roku można będzie magazynować w ramach jednego składu podatkowego zarówno towary akcyzowe, jak i nieobjęte akcyzą, czyli mające różny status podatkowy.

Zmiany pojawią się również w sferze zakładów energochłonnych korzystających z wyrobów gazowych, bądź węglowych. Będą one mogły zostać zwolnione z akcyzy w pierwszym roku działalności, lub w pierwszym roku po uruchomieniu nowej instalacji.

Źródło: podatki.biz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *