Tantiemy dwa dziesięciolecia dłużej

Dodał

muzykW celu dostosowania polskich przepisów związanych z zabezpieczeniem praw autorskich z unijnymi standardami opracowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który wydłuża okres ochrony dla praw autorskich piosenkarzy i zespołów muzycznych do siedemdziesięciu lat. W ten sposób zrównuje go z okresem ochrony praw twórców.

Projekt nowelizacji został zatwierdzony przez rząd. Wprowadzone zmiany dostosowują ustawę do prawa obowiązującego już w Unii Europejskiej. Do tej pory siedemdziesięcioletniej ochronie podlegały tylko prawa majątkowe twórców, teraz z dłuższej ochrony skorzystają także wykonawcy utworów. Ma to zabezpieczyć na starość ich interesy w sytuacji, kiedy ich utwory wciąż pozostają popularne.

Nowością w polskich realiach są także regulacje dotyczące odzyskania przez zespoły muzyczne (czy piosenkarzy pracujących samodzielnie) praw, które wcześniej przekazali na rzecz producentów. Będzie to możliwe wówczas, gdy producent nie udostępnia stosownej ilości egzemplarzy do sprzedania, bądź nie udostępnia fonogramu w internecie.

Podstawa prawna:
ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych [dz. U. 2006, nr 90, poz. 631 ze zmianami].

Żródło: Dziennik Gazeta Prawna numer 53/2015 (3946).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *