Przepisy dotyczące możliwości pełnego odliczenia VAT wymagają ewidencji przebiegu pojazdów wykluczającej prywatne użytkowanie samochodu. Niekiedy jednak nie trzeba jej prowadzić.
Nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przejechanych kilometrów w stosunku do pojazdów, które podatnik przeznacza wyłącznie:
- na odsprzedaż (o ile stanowi ona przedmiot prowadzonej przez niego działalności)
- na sprzedaż (kiedy podatnik wytwarza samodzielnie pojazdy, a ich sprzedaż stanowi przedmiot jego działalności gospodarczej
- do oddania w płatne użytkowanie w oparciu o umowę dzierżawy, najmu, leasingu, bądź innej umowy o zbliżonym charakterze, o ile stanowi to przedmiot działalności podatnika.
Podatnik nie ma też obowiązku ewidencjonowania przebiegu pojazdów w odniesieniu do jakich:
- w ogóle nie miał prawa do obniżenia podatku od towarów i usług ze względu na użytkowanie ich wyłącznie w działalności zwolnionej z VAT
- podatnik podjął decyzję o korzystaniu z ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego mimo użytkowania pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej.
Powyższe wyjątki nie dotyczą sytuacji, kiedy pojazdy wykorzystywane są, nawet tylko czasowo, w innych celach, typu: jazda próbna, czy demonstracyjna.
PRZYKŁAD:
Właściciel salonu samochodowego przeznaczył auto do jazd próbnych. Zastrzegł przy tym, że wykluczone jest jego użytkowanie w celach prywatnych. W takich okolicznościach ów dealer jest uprawniony do całkowitego odliczenia podatku VAT, o ile będzie prowadził ewidencję przebiegu. Nie da się bowiem założyć, iż samochód przeznaczony jest tylko i wyłącznie do odsprzedaży.
Komentarze