Przedsiębiorca, który ma prawo do odliczenia podatku VAT, może to zrobić w ciągu trzech okresów rozliczeniowych licząc od tego, w którym otrzymał konkretną fakturę.
Zasady odliczania VAT reguluje ustawa o podatku VAT w art. 86, ust. 10 b i ust. 11. Według jej zapisów odliczenie może być dokonane najwcześniej w rozliczeniu podatkowym za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę za sprzedaż towarów, lub wykonanie usług, a najpóźniej w trzecim kolejnym rozliczeniu po tym zdarzeniu. Więc zależnie od tego, czy podmiot prowadzący działalność gospodarczą rozlicza się w systemie miesięcznym, czy też kwartalnym, może to mieć miejsce dwa miesiące, a nawet dwa kwartały później.
Przykład:
Przedsiębiorca otrzymał fakturę vatowską w kwietniu 2014 roku. Jako, że rozlicza się kwartalnie, mógł odliczyć VAT już przy rozliczeniu drugiego kwartału ubiegłego roku. Jednak faktura zawieruszyła się i natrafił na nią dopiero pod koniec roku. Nie spowodowało to dla niego żadnych negatywnych reperkusji, jako że rozliczał się kwartalnie i mógł odliczyć VAT ze wspomnianej faktury jeszcze przy rozliczeniu czwartego kwartału.
Podstawa prawna:
-Ustawa o podatku VAT [Dz. U. 2004 nr 54 poz. 535 ze zmianami]
Źródło: Gazeta Podatkowa numer 16/2015 (1161).
Komentarze