Podatek od nieruchomości musi być uregulowany przez właściciela. Nie ma możliwości, by uiścił go zamiast niego ktoś inny.
Krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył sprawę skarżącej spółki, która weszła w zatarg z prezydentem miasta. Chodziło o zapłatę podatku od nieruchomości wydzierżawionej od spółki przez inną firmę. Dzierżawca dokonywał opłat podatku w imieniu spółki dokładnie wskazując w tytule przelewu rodzaj należności. Prezydent miasta uznał, że wpłaty dotyczące podatku od wspomnianej nieruchomości nie napływają prawidłowo. Mało tego – stwierdził powstanie zaległości w opłacaniu należnego podatku i naliczył w związku z tym odsetki.
Spółka nie zgodziła się z decyzją prezydenta twierdząc, że nie ma mowy o zaległościach, skoro wpłaty były dokonywane na bieżąco. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego się zwróciła, przyznało jednak rację prezydentowi powołując się na uchwałę NSA (sygn.. akt I FPS 8/07), według której uiszczenie podatku przez kogoś innego niż podatnik będący właścicielem nie przyczynia się do wygaśnięcia obowiązku podatkowego.
Sprawa trafiła do WSA w Krakowie, który podtrzymał decyzję organów podatkowych. Wpłacone przez dzierżawcę kwoty mają zostać mu zwrócone, a będąca właścicielem spółka ma uregulować należny podatek wraz z odsetkami.
Wyrok krakowskiego WSA, 10 października 2013 (sygn.. akt I SA/Kr 1267/13) jest nieprawomocny.
Komentarze