Zwolnienie z akcyzy na węgiel i koks

WęgielZ opłaty akcyzy na węgiel i koks opałowy zwolnione są między innymi gospodarstwa domowe. Muszą jednak w związku z tym załatwić liczne formalności. We wrześniu tego roku weszły w życie przepisy mające je ułatwić.

Zwolniony z akcyzy jest nie tylko węgiel kupowany w celach ogrzewania budynków mieszkalnych. Rzecz dotyczy także deputatów na węgiel odbieranych między innymi przez górników i emerytów.

Nie wszyscy uprawnieni do tego, korzystali dotąd ze zwolnienia z akcyzy. Część nabywców być może pozostawała nieświadoma tej możliwości, innych zniechęcała niezbędna po temu procedura. W konfrontacji z obowiązkowymi formalnościami, zniżka wydawała się może zbyt nikła, żeby się o nią starać (1,28 zł na GJ).

Rozwiązania obowiązujące dotychczas spotykały się z częstą krytyką jako zbytnio zbiurokratyzowane. Od 20 września tego roku osoba ubiegająca się o zwolnienie z akcyzy nie będzie już musiała przedstawiać dokumentu dostawy. Wystarczającym drukiem będzie faktura VAT, w której zawarte będą wszelkie wymagane informacje.

Ponadto opodatkowaniu ulegać będzie tylko etap między ostatecznym odbiorcą, a podmiotem, który dostarczył mu bezpośrednio wyroby węglowe – nie trzeba przedstawiać dokumentacji obrotu między kolejnymi pośrednikami.

W związku ze wprowadzanymi zmianami katowicka Izba Celna przeprowadzała ostatnio nieodpłatnie szkolenia kierowane do podmiotów biorących udział w obrocie tymi wyrobami. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem. O potrzebie takich zajęć świadczy fakt, iż przybyło aż ponad dwustu zainteresowanych uczestników i to również spoza województwa śląskiego. Kto jednak z różnych powodów nie był w stanie przybyć na nie bezpośrednio, nie musi się obawiać, że pozostanie niedoinformowany. Izba Celna w Katowicach na swojej stronie internetowej zamieszcza odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tej dziedzinie pytania. Ich lista uzupełniana jest na bieżąco. Za przykładem katowickiej Izby poszły i inne miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *