Kres nadziei na niższe podatki

Pieniądze 2Aktualnie obowiązująca ustawa o podatku VAT przewidywała, że z dniem 1 stycznia 2014 roku wróci on do swojej poprzedniej wysokości, czyli 7 i 22%. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy mający temu zapobiec.

Projekt nowelizacji ustaw o podatku VAT oraz zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym został przyjęty do nowelizacji we wtorek, 1 października.

Jak zakładały już w kwietniu tego roku „Aktualizacja Programu Konwencji na rok 2013” i „Wieloletni Plan Finansowy na lata 2013 – 2016” podatek obrotowy  (VAT) miałby pozostać na tym samym poziomie. Jest to niezgodne z założeniami ustawy z 2011 roku, która zapowiadała powrót stawek VAT do poziomu 22 i 7 procent po upływie 3 lat. W chwili obecnej rząd usprawiedliwia swe działania trudną sytuacją budżetu państwa i kiepską koniunkturą na głównych rynkach eksportowych, które ograniczają wzrost naszej gospodarki.

Nowelizacja ma pomóc w przywróceniu równowagi finansów publicznych i przyczynić się do uzyskania stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego. Założenia te są co prawda szczytne, ale czy ten wysiłek finansowy podatników zostanie rozsądnie wykorzystany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *