E-booki traktowane po macoszemu

EbookStawka VAT na książki i prasę wydawane na papierze wynosi 5%. Dla tych samych pozycji, ale w formie elektronicznej podatek obrotowy wynosi już 23%. Boni chce to zmienić.

Minister ds. administracji i cyfryzacji, Michał Boni proponuje obniżenie w UE podatku obrotowego na e-booki. „Chcemy, żeby nastąpiło wyrównanie między światem nie cyfrowym, a cyfrowym” – mówi.

Aby mogło dojść do zmiany unijnej dyrektywy o VAT, potrzebna jest zgoda wszystkich krajów członkowskich. Minister Boni przyznaje, że w tej sprawie zdania są podzielone. Największym wspólnikiem Polski w tym temacie jest Francja.

Polska chciałaby, żeby dyskusja na temat obniżenia VAT na elektroniczne książki i prasę miała miejsce jeszcze w październiku na szczycie Unii dotyczącym agendy cyfrowej lub w grudniu, kiedy będą się toczyć rozmowy odnośnie spraw podatkowych.

Podczas spotkania w stałym przedstawicielstwie RP w Brukseli (piątek, 4 października) zapowiedziano powstanie grupy roboczej mającej zająć się przeanalizowaniem rozwoju rynków e-książek i e-prasy w aspekcie opodatkowania treści umieszczanych na stronach www.

W związku z opodatkowaniem treści cyfrowych zaproponowano zorganizowanie  wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim. Jak twierdzi Krzysztof Lisek, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, swoje zdanie i argumenty mogłyby tam przedstawić zarówno Polska, jak i przedstawiciele krajów członkowskich widzące ten problem z innej perspektywy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *