PIT: będą ulgi w związku z oszczędzaniem na mieszkanie

Dodał

7.mieszkanieProjekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT czeka na rządową akceptację. Przewiduje on znaczne wydłużenie listy ulg, z których będą mogli skorzystać podatnicy przy rozliczaniu się z Fiskusem.

Zupełną nowością jest  ulga mieszkaniowa (dodany został art. 21, ust.1, pkt. 138 oraz ust. 34-39). Odsetki od kwot oszczędzanych na zakup mieszkania lub domu nie będą opodatkowane, o ile środki pieniężne gromadzone w tyko celu będą na specjalnie dedykowanym rachunku w SKOKu, lub banku przez okres co najmniej 5 lat.

Nowe przepisy przyniosą korzyści nie tylko oszczędzającym, ale też bankom i SKOKom, które z pewnością rozbudują swoją ofertę, żeby pozyskać nowych klientów. Oszczędnościowe konta staną się ponadto dla nich źródłem finansowania dla innych, świadczonych usług.

Jedynym mankamentem, jak ocenia Paweł Fałkowski (partner w FL Tax),  są warunki, po których spełnieniu  ma być zapewnione zwolnienie z opodatkowania. Pojawia się bowiem konieczność, by w ciągu 90 dni, od kiedy zakończy się oszczędzanie, klient przedstawił podmiotowi prowadzącemu rachunek, dokumentację poświadczającą, iż pieniądze zostaną wykorzystane w związku z nabyciem mieszkania, czy domu. Bank wówczas przekazuje oszczędności zbywcy. Ma na to 30 dni. W ciągu kolejnego miesiąca osoba oszczędzająca ma przedstawić dokumenty poświadczające, że stała się właścicielem nieruchomości.

Projekt ustawy wyjaśnia także sytuację książeczek mieszkaniowych. Dokładnie wiadomo już, że będą zwolnione z opodatkowania premie gwarancyjne i odsetki, jakie nagromadzą się na książeczkach. Również tych, które założono po 1989 roku – mówi  tym art. 52a, ust. 1, pkt.5.

Powyższe zwolnienia to nie jedyna ulga, jaka ma mieć zastosowanie w związku z kwestiami mieszkaniowymi. Zostało także zaproponowane zwolnienie obejmujące świadczenia mieszkaniowe przyznawane żołnierzom zawodowym (art. 21., ust. 1, pkt 49, lit.b). Dzięki nowemu zapisowi, jak przekonuje Marzena Rączkiewicz (ekspert księgowości płacowej w Roedl & Partner) stanie się wkrótce jasne, czy płatnicy mają pobierać, lub nie zaliczki na poczet podatku dochodowego od wypłacanego świadczenia mieszkaniowego – rzecz dotyczy m.in. Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

W tej chwili aktualne rozporządzenie gwarantuje odstąpienie od poboru tego podatku, ale jedynie od świadczeń otrzymywanych w roku 2012 i bieżącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *