Kredyt męża to cudzy cel mieszkaniowy

Dodał

ręka w ręceKobieta spłaciła pożyczkę, którą zaciągnął jej małżonek jeszcze przed ślubem na zakup własnego mieszkania. Pieniądze na ten cel zyskała sprzedając własny lokal. Nie może jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, gdyż cel mieszkaniowy nie był jej, lecz cudzy – jak twierdzi bydgoska IS.

Podatniczka otrzymała w darowiźnie od rodziców mieszkanie o wartości 90 tysięcy złotych. Po roku wyszła za mąż i wprowadziła się do mieszkania męża. Lokal ów został kupiony przez mężczyznę w 2005 roku – na kredyt. Kobieta została stroną  umowy kredytowej w roku 2013, we wrześniu. Niedługo potem zbyła własne mieszkanie, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży wykorzystała na spłatę zadłużenia w związku z mieszkaniem nabytym przez męża.

Zwróciła się następnie z wnioskiem o indywidualną interpretację do Izby Skarbowej. Interesowało ją, czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej opisywanej przez art. 21, ust. 1, pkt 131 i 21, ust. 25 ustawy o PIT (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350 ze zmianami), skoro przychód uzyskany ze sprzedaży własnego lokalu spożytkowała w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe.

Izba Skarbowa uznała, że kobieta nie ma takiego prawa i nakazał jej zapłatę podatku. W uzasadnieniu poinformowała, że pieniądze uzyskane przez podatniczkę ze sprzedaży mieszkania nie zostały wydane na jej własny cel mieszkaniowy, ponieważ nieruchomość, na którą zostały przeznaczone, jest własnością jej męża i nie wchodzi w skład wspólności majątkowej. Kredyt został zaciągnięty przed ślubem, toteż kobieta w tym świetle sfinansowała cudze cele mieszkaniowe, nie swoje.

Interpretacja indywidualna dyrektora bydgoskiej Izby Skarbowej z 4 marca 2014 roku nr ITPB1/415-1241/13/MP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *