NSA pyta, a gminy pozostają w zawieszeniu

Dodał

pieniądzeNajwyższy Sąd Administracyjny w czerwcu podjął uchwałę, w której rozumieniu gmina jest podatnikiem VAT. Teraz pyta Trybunał Sprawiedliwości UE, czy jednostka organizacyjna gminy jest odrębnym płatnikiem.

Poszerzony skład Najwyższego Sądu Administracyjnego w czerwcu tego roku zadecydował  w odniesieniu do Wrocławia, że podatnikiem VAT jest gmina. Teraz, po upływie kilku miesięcy postanowił wystosować do TSUE zapytanie również odnośnie Wrocławia, tyle, że w nieco poszerzonym zakresie, a mianowicie obejmującym wszystkie jednostki organizacyjne gminy, a nie wyłącznie jednostki budżetowe.

Agnieszka Bieńkowska (MDDP) uważa, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie ściśle nawiązywało do stanowiska NSA. Jednak do czasu jego ogłoszenia gminy pozostaną w zawieszeniu nie mając pewności co do tego, w jaki sposób mają rozliczać VAT. Zawieszeniu ulegną bowiem postępowania toczące się przed sądem kasacyjnym właśnie w sprawach uzyskania z budżetu państwa zwrotu podatku obrotowego.

Nierealne wydaje się także wydanie przez ministra finansów interpretacji, którą miał on przygotować zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w tej sprawie. Z pewnością będzie on również oczekiwał na wyrok TSUE.

Nie można jednak wykluczyć ewentualności, że Trybunał w Luksemburgu w ogóle nie przesądzi sprawy. Może się przecież ograniczyć  wyłącznie do wydania ogólnikowych wskazówek pozwalając, aby o szczegółach zadecydowały sądy krajowe – taką opinie wyraził Jerzy Martini (spółka Martini i wspólnicy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *