Wspólnie nawet po rozwodzie

Dodał

rozwódWspólne rozliczenie się jest możliwe także dla małżonków, którzy zdecydowali się  na rozwód. Muszą być przy tym spełnione jednak konkretne warunki.

Mężczyzna rozwiódł się z żoną w 2013 roku. Orzeczenie w tej sprawie uprawomocniło się dopiero w styczniu br. Był on zainteresowany, czy mimo rozwodu może składać wspólnie z byłą żoną deklarację rozliczenia jako, że pozostaje z nią w dobrych stosunkach.

Możliwość wspólnego rozliczenia w podobnych przypadkach przysługuje osobom, które przez cały rok podatkowy pozostawały w związku małżeńskim. Jako, że orzeczenie uprawomocniło się dopiero na początku 2014 roku, jest to więc dopuszczalne.

Kolejnym warunkiem niezbędnym do spełnienia jest pozostawanie we wspólności majątkowej. Przy ustanowionej w trakcie roku podatkowego rozdzielności majątkowej – nie ma możliwości wspólnego rozliczania się. Potwierdzają to wyroki sądowe – na przykład z lipca 2011 (sygn. akt I SA/Gl 1272/10), w którym gliwicki WSA uznał, że w związku z zapisem w art. 6, ust. 2 ustawy o PIT (Dz. U. 1991, nr 8, poz. 350 ze zmianami) małżonkowie nie mogą wspólnie dokonywać rozliczenia podatkowego, jeżeli nie pozostawali we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *