Trucie tytoniem bez akcyzy

Dodał

14.3.tytońSprzedaż wyrobów tytoniowych i suszu wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku akcyzowego. Chyba, że tytoń zamiast ludzi, truć będzie owady. Wtedy można handlować nim bez akcyzy.

Firma planująca podjęcie produkcji preparatów insektobójczych na bazie wyciągu z tytoniu zwróciła się do izby skarbowej z zapytaniem, czy musi płacić od tytoniu podatek akcyzowy. Tytoń zamierzała kupować zarówno od producentów krajowych, jak i zagranicznych, a gotowy preparat sprzedawać w hurcie i detalu. Uważała, że nie powinna być zobowiązana do odprowadzania akcyzy, bowiem liście tytoniu, które ona poddawała będzie obróbce, nie będą wykorzystywane do palenia. W dodatku są połączone z rośliną, co wyklucza uznanie ich za produkty tytoniowe podlegające opodatkowaniu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przyznał rację spółce. Podkreślił, że z definicji suszu tytoniowego wynika, iż liście  tytoniu nie mogą być połączone z żywą rośliną. Jeśli firma nie będzie więc handlowała suszem, nie musi płacić akcyzy.

Interpretacja indywidualna dyrektora łódzkiej Izby Skarbowej z 11 marca 2014 roku nr IPTPP3/443A-86/13-2/KK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *