VAT od używanych książek

Dodał

14.4. książkiSprzedaż elementów księgozbioru, której dokonuje biblioteka przy „czyszczeniu półek” podlega opodatkowaniu VAT. Tak orzekła Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

Biblioteka zapisana w rejestrze instytucji kultury zwróciła się do Izby Skarbowej w z wnioskiem o wydanie interpretacji odnośnie wyprzedaży książek. Zamierzała ona w bieżącym roku sprzedać część księgozbioru i interesowało ją, czy transakcje zbycia mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług. Sama była zdania, że tak, skoro art. 43, ust. 1, pkt. 2 ustawy o VAT (Dz. U. 2004, nr 54, poz. 535 ze zmianami) mówi, że zwalnia się z podatku od towarów i usług  dostawę „towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu, lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.

W opinii dyrektora Izby nie ma takiej możliwości. Zwrócił on uwagę, że od 2014 roku przepis ów wprowadza warunek, zgodnie z którym towary używane podlegające sprzedaży zwolnionej z VAT powinny być wykorzystywane wcześniej tylko w celach działalności zwolnionej z VAT.

Według izby skarbowej, jeżeli biblioteka wypożycza książki nieodpłatnie, a z ulgi skorzystać można wyłącznie przy działalności odpłatnej, to działalność biblioteki nie może zostać zwolniona z podatku od towarów i usług.

Interpretacja dyrektora bydgoskiej Izby Skarbowej z 31 marca 2014 roku  nr: ITPP2/443-1466/13/AJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *