Zmiany w ordynacji podatkowej nie tak prędko

Dodał

23.sejmNowe przepisy, aby mogły wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku, musiałyby zostać opracowane do końca listopada 2013. Tymczasem propozycje zmian nie trafiły jeszcze do prac sejmowych.

Jedną z głównych zmian, jakie mają pojawić się w ordynacji podatkowej jest generalna klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Jest to rozwiązanie umożliwiające organom podatkowym zakwestionowanie skutków podatkowych transakcji, co do której zachodzi podejrzenie, iż sprzedaż nastąpiła wyłącznie po to, aby osiągnąć korzyści podatkowe, a nie zysk z gospodarczego punktu widzenia.

Ekspert podatkowy (KPMG) – Andrzej Pałys podkreśla, że przepisy odnoszące się do klauzuli znajdują już zastosowanie w wielu krajach Unii Europejskiej, powinny więc być wprowadzone i w polskim ustawodawstwie. Według niego opóźnienie związane z opracowywaniem zmian w ordynacji podatkowej może jeszcze wyjść nam na dobre – wydłużenie czasu na przygotowanie zmian pomoże dopracować kształt przepisów i ograniczyć ilość błędów, które wytykali już w fazie projektowania eksperci podatkowi oraz przedsiębiorcy. Najprawdopodobniej nowa ordynacja podatkowa zacznie obowiązywać od stycznia, ale 2014 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *